Zavaros dél-amerikai országok megértéséhez különleges férfiakra van szükség. Ki a jó? Ki a rossz? Kinek van igaza? Ki az elnyomott? Ki az elnyomó? Ki lop? Ki tesz meg mindent a népéért? Most, Rózsa-Flores Eduárdó halála kapcsán a téma különösen akutális.
Mi magyarok, azonban szerencsések vagyunk. Nekünk van lámpásunk a sötét, latin-amerikai éjszakában. Ezt a lámpást pedig úgy hívják, hogy Hegyi Gyula. A szocialista politikus nem nézhette tétlenül, hogy népe tovább botladozzon a homályban, és két bekezdéses közleményében rendbe tett mindent, amit Bolíviáról, a világról és az elnyomottakról úgy általában tudni kell.
Hegyi, aki egyébként jelenleg EP-képviselő, és valószínűleg még Che Guevarában is az imperialista elhajlót látta volna, egyszerre vizionál világösszeesküvést, szélsőjobboldali mítoszkeltést és a nemzetközi nagytőke uralmának lerázását. Utazzunk vissza a kubai rakétaválság, Salvador Allende és a United Fruit Company világába. Hasta la victoria.
A baloldal Moralessel szolidáris
A baloldali magyar fiatalok szolidárisak Evo Morales bolíviai elnökkel és azokkal a bolíviai szegényekkel, akik az emberi méltóságért és a hazájuk ásványkincseiből való részesedésért küzdenek. Ezt hangsúlyozták a Demokratikus Hálózat hétvégi ülésén, amelyen részt vett Hegyi Gyula, az Európai Parlament MSZP-s képviselője is. A baloldali fiatalok hálózata szerint természetesen a rossz ügy áldozatait is meg kell gyászolni, s a bírói ítélet nélküli leszámolásokkal sem lehet egyetérteni. De a bolíviai nép által szabadon választott Morales elnök ellen olyan széleskörű összeesküvést szerveztek, amelyet még Barack Obama amerikai elnök is kénytelen volt elítélni. Mint minden népnek, a bolíviainak is megvan a joga a függetlenségre, a nemzetközi nagytőke uralmának lerázására, az egyoldalú amerikai befolyás mérséklésére.
Hegyi Gyula szerint, akik személyesen ismerték Rózsa Eduárdót, azokat érthetően megrázott a halála. De a jó oldalon Morales elnök és a bolíviai nép harcol, s elképesztő, hogy még magukat baloldalinak és liberálisnak nevező magyar közéleti személyiségek is beállnak a szélsőjobboldali mítoszkeltésbe. A magyar kormánynak világossá kell tennie, hogy miközben humanitárius segítséget nyújt rossz ügybe keveredett állampolgárainak is, tiszteli Bolívia népének és szocialista kormányának küzdelmét egy igazságosabb társadalomért.Budapest, 2009. április 26.
Földeák Iván
Hegyi Gyula EP-képviselő sajtótitkára