Már-már rosszul érezzük magunkat, amikor belerúgunk Hagyó Miklósba, hiszen az oviban is alapszabály volt, hogy van olyan, akit tényleg nem illik bántani. Amit viszont nem lehet szó nélkül hagyni, azt nem lehet szó nélkül hagyni
Budapest, 2009. május 19. – Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes és dr. Persányi Miklós, az Állatkert főigazgatója ma adta át a nagyközönségnek a városligeti intézmény legújabb létesítményét: a megújult Élet-Halál Házat és a tengerimalac várost. A ház élő kiállítása a természet körforgását mutatja be a látogatóknak. A kert madármentő állomása is itt kapott helyet, a több száz rágcsáló számára pedig az Állatkert munkatársai egy valóságos lilliputi várost alakítottak ki.
Hagyó Miklós és dr. Persányi Miklós közösen adták át a megújult Élet-Halál Házat a Fővárosi Állat-és Növénykertben. Az első hallásra furcsa nevű létesítmény valójában egy élő állatokkal kiegészített kiállítás, amely az élet végtelen körforgását mutatja be a látogatóknak.
Vannak itt kisállatok, keltető állomás, lebontó szervezetek és sok más érdekesség. A létesítmény része a madármentő állomás, ahol azoknak az állatoknak – főként védett madaraknak, valamint sünöknek és denevéreknek – adnak „második esélyt”, akik valamilyen ok miatt emberi segítségre szorultak. Itt látják el a sérült, mentett madarakat, itt nevelik fel az elárvult fiókákat, és innen viszik őket vissza a természetbe, amikor egészségi állapotuk ezt lehetővé teszi. A létesítményhez kapcsolódóan megújult több más állat férőhelye is, például a nagy szőröstatuké, az ormányos medvéké, és a nílusi repülőkutyáké.
A házban található a tengerimalac város is, melynek elnevezése nem véletlen: a sok-sok kisállatnak egy miniatűr várost építettek az Állatkert munkatársai, aprócska házakkal és utcahálózattal. A tengerimalac város szomszédságában felépült egy tengerimalac falu is, amely a Dél-Amerikában kifejezetten húsuk miatt nemesített „óriás” tengerimalacok lakóhelye. A lakásokban kedvtelésből tartott tengerimalacok – az állatkerti társaikkal ellentétben – terráriumban élnek, és általában magányosan tengetik életüket.
Hagyó Miklós az eseményen ennek kapcsán felhívta a figyelmet az állattartással járó felelősségvállalás fontosságára, a ház véleménye szerint pedig azt a „folytonosan megismétlődő, egyedenként egyszeri és megismételhetetlen csodát láttatja okosan és nagyon személetesen, amelyet úgy hívunk, hogy Élet”.
Főpolgármester-helyettesi Sajtóiroda