Politikai elemzők szerint a választási évek előtti karácsonyi köszöntők a választási év nélküli karácsonyi köszöntőknél akár 25-40 százalékkal is nagyobb eséllyel befolyásolhatják a tavaszi eredményeket. Nézzük, milyen kommunikációs stratégiával próbálnák a politikusok megnyerni a választást a Facebookon, ha december 24-én este kellene az urnákhoz járulni.
A szerethetően giccses kép: Mesterházy Attila és Deutsch Tamás
Valamennyire persze minden karácsonyi üdvözlet gicces, ezek igazából csak giccsesebbek a sokéves átlagnál. A giccses karácsonyi képeslap egyébként brit tudósok szerint már az ókori görögöknél is divatos volt, és hát még szép: titokban mindenki imádja a giccset, aki pedig mégsem, az jogosan fél ezt kimondani, mert lehet, hogy a giccs giccses, de a karácsonyi fanyalgás meg unalmas.
Deutsch Tamás a giccsformulát egy másik régi kedvenccel, a tökismeretlen szerző semmitmondó idézetével ötvözi.
Mesterházy Attila szintén klasszikus politikusi fegyverrel egészíti ki a giccset, és semmit nem mond.
Évértékelés karácsonykor: Bajnai Gordon és Vona Gábor
Sólyom Lászlónak teljesen igaza volt abban, hogy janár 1-je 0:07 perc nem igazán alkalmas pillanat az ország jövőjéről gondolkodni, mert ilyenkor mindenki épp kétségbeesetten próbál legalább hajnali egyre megérkezni abba a buliba, ahová már az előző év utolsó napján meg kellett volna érkezni este nyolckor. Az alkalmas időpont nyilvánvalóan december 24-e 13:55 perc, amikor a boltokban délután négyhez közeledve tízpercenként emelkednek 5 százalékot az árak.
Vona Gábor és Bajnai Gordon ennek megfelelően karácsonyra időzített évértékelőt tartottak.
Vona beszédében konkrétan többször szerepel a "szakmai elképzelés" és a "fényes polgármesteri győzelem" kifejezés, mint a karácsony.
Bajnai Gordon pedig az Együtt 2014-Párbeszéd Magyarországért Mozgalom választási győzelmének parlamentbe jutásának esélyeit elemzi:
Az Együtt elnöke egyébként a magyar politikusok közül egyedüliként karácsonyi, SZEMÉLYES facebookos cover fotóval is készült, de ezt a politikusok kiegyenlített szereplési arányának megőrzése jegyében most nem is linkeljük.
A csöndes professzionalizmus: 1. helyezett, Schiffer András, 2. helyezett, Orbán Viktor
A miniszterelnök kommunikációs csapatánál minden bizonnyal úgy gondolták, egy váratlan húzással leelőzik az egész mezőnyt, és a sok Coelho és ismeretlenszerzős idézet, karácsonyfás kép és évértékelő videó közül úgyis úgy lesz a legegyszerűbb kiemelkedni, ha a miniszterelnök december 23-án helyezi el az utolsó posztot a Facebookján, melyben mértéktartó eleganciával, de a szakmai élettől nem teljesen függetlenedve említi meg az ünnepet. Ennek megfelelően összesen ennyit posztolt:
Viszont őt is megelőzte Schiffer András, akinek az utolsó kép így néz ki a falán: