A vasárnapi kazah elnökválasztás a demokratikus normáknak megfelelően zajlott le – mondta Varga Mihály, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár a kazah felsőház elnökével Asztanában folytatott megbeszélésén.
Néhány érdekes adat Kazahsztánról és a kazah demokrácia természetéről:
- A hét végén tartott kazah elnökválasztáson Nurszultan Nazarbajev - nem hivatalos eredmények szerint - a szavazatok 95 százalékát gyűjtötte be.
- Az elnökválasztáson - szintén nem hivatalos eredmények szerint - a részvétel 89,9 százalékos volt.
- Nurszultan Nazarbajev 1990 óta vezeti Kazahsztánt, tehát még bőven a szovjet rendszerváltás előtt jutott hatalomra. Az ő esete nagyjából olyasmi, mintha Magyarországot több mint két évtizede vezetné a hatalmát ügyesen átmentő Németh Miklós. - Kazahsztán minden ilyesmivel foglalkozó nemzetközi szervezet számítása szerint a világ egyik legkorruptabb, legkevésbé demokratikus országa.
- A hétvégi kazah választásokon nem Nazarbajev volt az egyetlen elnökjelölt. A másik három induló között volt olyan, aki Facebook-oldalán a jelenlegi elnököt említette példaképei között, egy másik pedig bátran kimondta, hogy ő speciel Nazarbajevre szavazott.
- Európai választási megfigyelők szerint a hétvégi szavazáson csalások egész sorozatát lehetett tapasztalni, sokan többször is szavazhattak, és sok választási bizottság maga gondoskodott arról, hogy az urnákban kellően sok szavazócédula legyen.
- Nurszultan Nazarbajevnek akkor is jó esélye lenne megnyerni egy kazah elnökválasztást, ha nem csalna arcátlanul. Kazahsztán a nyugalom szigete Közép-Ázsiában, viszonylagos jómód van, amitől a lakosság jó része boldog, és a muszlim szélsőségesek sem találnak ötleteikre fogékony közönséget. Nazarbajev azonban ugyanolyan szégyentelenül csal, mint egy másik kényúr, az Európa utolsó diktátorának tartott fehérorosz Lukasenko, aki szintén minden bizonnyal meg tudna nyerni akár fair választásokat is. Akivel szintén nem szokás barátkozni.
Ezek tehát a demokratikus normák, érdemes tanulni belőlük.